top of page

Derinin Hikayesi

İnsan tarihi kadar eskiye dayanır derinin kullanımı. Fakat biz size tarih kitabı bilgisi verme niyetinde değiliz elbette. Biz bugün kullanılmakta olan ve 90 Craft & Art'ın kullandığı derinin hikayesinden bahsetmek istiyoruz; aslında bu biraz da 1930 senesinde İzmir'de kurulan Sepici firmasının ürettiği vejetal derinin hikayesi.   

Her şeyden önce unutulmamalıdır ki deri endüstrisinde kullanılan deri malzemesi gıda sektörünün bir yan ürünüdür; yani aslında derisini kullanılmak için hiç bir hayvan öldürülmemektedir. Bilakis, deri sektörü gıda üretimi sonucunda ortaya çıkan bir atık olan deriyi geri dönüştüren, sürdürülebilirliğe destek olan bir sektördür. 

90 Craft & Art olarak kullandığım deri ise Sepici firmasının ürettiği vejetal deri olmasıyla daha da özeldir. "Vejetal deri, ağaç kabuğu gibi doğal tanenlerle tabaklanmış deri anlamına gelir. İnsanoğlunun bildiği en eski tabaklama yöntemidir." (Sepici.com, 2023) Bu tabaklama yöntemi günümüzde tüm dünyanın ürettiği derilerin yaklaşık %10'unun üretilme yöntemidir çünkü daha zahmetli, daha yavaş ve daha pahalı bir yöntemdir ama bir çok yönden özel bir deri ortaya çıkması dışında belki de her şeyden önemlisi bu süreçte hiç bir kimyasal kullanılmıyor olmasıdır. 

Sepici firması doğaya saygı, sürdürülebilirlik gibi 90 Craft & Art için de önem sıralamasında en üstte bulunan konularda da en ileri görüşlü ve en lider firmalardan biridir. Konunun detaylarına Sepici'nin 'Sürdürülebilirlik' sayfasından ulaşmanız mümkündür. Kullandığımız deri de uluslararası bir kurum olan 'Leather Naturally'nin üyesi olan Sepici'nin vejetal derisidir.

90 Craft & Art
90 Craft & Art logosu

E-posta

Takipte kalın

  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
bottom of page